Google+

piątek, 19 października 2012

Krótki kurs robótek szydełkowych - wzór siatkowy


 Prezentowane przeze mnie serwety i obrusy szydełkowe wykonane są wzorem siatkowym (kratkowym, filet). Jest to jeden z łatwiejszych wzorów na szydełko - same oczka łańcuszka i słupki. 
Uznawane są dwa główne rodzaje wzoru siatkowego :


Pierwszy składa się z kratek obejmujących 2 oczka. Łańcuch początkowy należy zrobić z pomnożonej przez 2 liczby kratek podanej na schemacie obliczeniowym + 1 oczko na ostatnie oczko + odpowiednia liczba oczek łańcuszka na 1 o.1rz. Każda pusta kratka składa się z 1 słupka + 1 oczko łańcuszka, którym przechodzić należy nad 1 oczkiem. Każda pełna kratka składa się z 2 słupków. 
Drugi jest bardziej popularny niż pierwszy, z tego powodu, że robótki nim wykonane są bardziej elastyczne. Wykonuje się go podobnie, z tą różnicą, że kratka składa się z 3 oczek. Na pustą kratkę należy przerobić 1 słupek i 2 oczka łańcuszka. Pełna kratka składa się z 3 słupków.   

Okienka ściegu siatkowego mogą być wypełnione i tworzyć motyw. Często brzegi serwet tworzone są z pełnych okienek. Jeżeli w poprzednim rzędzie były pełne okienka : wkłuć po 1 słupku w każdy słupek, na brzegu 3 oczka zwrotne (w moich robótkach 4 oczka), zastąpią 1 słupek.Pełne okienka na pustych okienkach : wkłuć słupek w słupek, w oczko łańcuszka poprzedniego rzędu, czyli w łuk o. łańcuszka wkłuć 2 słupki. W ten sposób można przerabiać dowolną liczbę pustych i pełnych okienek. 
Proste zamykanie oczek : jeżeli rząd ma być na początku skrócony, na każdym oczku łańcuszka i na słupku okienek poprzedniego rzędu, o które rz. ma zostać skrócony, przerobić oczka ścisłe zamykające. 


Skośne zamykanie oczek na końcu rzędu: po słupku ostatniego okienka, które ma zostać w całości, nie przerabiać o. łańcuszka i wkłuć podwójny słupek w następny słupek (przy pustym okienku) lub w ostatni słupek (przy pełnym okienku). Na końcu rzędu można wykonać zamykanie pełnego okienka : wkłuć w każdy słupek leżącego poniżej pełnego okienka lub w słupek i o. łańcuszka leżącego poniżej pustego okienka 1 słupek i przerobić wszystkie te słupki razem. 


Skośne zamykanie na początku rzędu : przerobić tylko oczka zwrotne 
Skośne zamykanie pełnego okienka na początku rzędu : Dodawanie pełnego okienka na końcu rzędu : po przerobieniu ostatniego słupka nawinąć 3 narzuty na szydełko, wkłuć szydełko w dolne miejsce wkłucia słupka, wyciągnąć pętelkę, potem przerobić 2 pętelki, aż na szydełku zostanie jedna pętelka. Powtórzyć jeszcze raz dla ściegu siatkowego I i 2 razy dla ściegu siatkowego II. Można tak dodawać dowolną liczbę pełnych okienek. Aby dodać okienko na początku rzędu : wykonać najpierw łańcuszek o odpowiedniej liczbie oczek i 3 oczka zwrotne i przerobić na nim odpowiednie pełne lub puste okienka. 
Poniżej filmik, może on choć trochę ułatwi jak dodać pełne okienko na końcu rzędu :

Dodawanie pustego okienka na końcu rzędu : po ostatnim słupku przerobić oczka łańcuszka, następnie nawinąć 3 narzuty na szydełko i wkłuć szydełko 3 razy w dowolne miejsce wkłucia słupka po jednej pętelce. Pętelki wyciągnąć mocno jak na rysunku :Następnie przerabiać po 2 pętelki, aż na szydełku pozostanie jedna pętelka. W taki sposób powstaje puste okienko na końcu rzędu :
W prezentowanych na moim blogu serwetach stosuje wzór siatkowy nr 2 trochę zmodyfikowany : zamiast słupków pojedynczych robię słupki podwójnie nawijane, kratki są wtedy takie bardziej kwadratowe a nie prostokątne, i obrusy są, wg mnie, ładniejsze. Stosowane przeze mnie oznaczenia :

Słupki podwójnie nawijane i oczka łańcuszka :


Poniżej prezentuje przykład wzoru nr 1 i wzoru nr 2 zmodyfikowanego (ten sam motyw - różna wielkość) :


8 komentarzy:

 1. a byłby filmik jak pani robi ?: )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na razie nie przewiduję robienia filmików, ale myślę o tym, jak coś wyprodukuję to na pewno umieszczę na blogu

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny blog, musze tu częściej zaglądać:))

  OdpowiedzUsuń
 4. To fakt ja też do dziś nie wiem jak dodać pełną kratkę na końcu

  OdpowiedzUsuń
 5. Skorzystałam z opisów. Do tej pory robiłam tylko serwetki okrągłe. Teraz będę robić zazdrostkę dla córki.
  Dziękuję bardzo.  OdpowiedzUsuń
 6. A ja mam pytanie: jakiej grubości nici/kordonka i jakiego rozmiaru szydełka najlepiej używać? Bo próbuję z kordonkiem Ariadna Muza 10 i jakieś mi to masywne wychodzi :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Najlepiej pytać w pasmanterii, bo tam sprzedawczynie się znają. Osobiście polecam nici nr 20 lub 30 obojętnie jakiej firmy. Ja często używam BABYLO DMC. Pozdrawiam,

  OdpowiedzUsuń