Google+

piątek, 19 października 2012

Krótki kurs robótek szydełkowych - wzór siatkowy






 Prezentowane przeze mnie serwety i obrusy szydełkowe wykonane są wzorem siatkowym (kratkowym, filet). Jest to jeden z łatwiejszych wzorów na szydełko - same oczka łańcuszka i słupki. 




Uznawane są dwa główne rodzaje wzoru siatkowego :






Pierwszy składa się z kratek obejmujących 2 oczka. Łańcuch początkowy należy zrobić z pomnożonej przez 2 liczby kratek podanej na schemacie obliczeniowym + 1 oczko na ostatnie oczko + odpowiednia liczba oczek łańcuszka na 1 o.1rz. Każda pusta kratka składa się z 1 słupka + 1 oczko łańcuszka, którym przechodzić należy nad 1 oczkiem. Każda pełna kratka składa się z 2 słupków. 








Drugi jest bardziej popularny niż pierwszy, z tego powodu, że robótki nim wykonane są bardziej elastyczne. Wykonuje się go podobnie, z tą różnicą, że kratka składa się z 3 oczek. Na pustą kratkę należy przerobić 1 słupek i 2 oczka łańcuszka. Pełna kratka składa się z 3 słupków.   













Okienka ściegu siatkowego mogą być wypełnione i tworzyć motyw. Często brzegi serwet tworzone są z pełnych okienek. Jeżeli w poprzednim rzędzie były pełne okienka : wkłuć po 1 słupku w każdy słupek, na brzegu 3 oczka zwrotne (w moich robótkach 4 oczka), zastąpią 1 słupek.











Pełne okienka na pustych okienkach : wkłuć słupek w słupek, w oczko łańcuszka poprzedniego rzędu, czyli w łuk o. łańcuszka wkłuć 2 słupki. W ten sposób można przerabiać dowolną liczbę pustych i pełnych okienek. 
















Proste zamykanie oczek : jeżeli rząd ma być na początku skrócony, na każdym oczku łańcuszka i na słupku okienek poprzedniego rzędu, o które rz. ma zostać skrócony, przerobić oczka ścisłe zamykające. 














Skośne zamykanie oczek na końcu rzędu: po słupku ostatniego okienka, które ma zostać w całości, nie przerabiać o. łańcuszka i wkłuć podwójny słupek w następny słupek (przy pustym okienku) lub w ostatni słupek (przy pełnym okienku). 











Na końcu rzędu można wykonać zamykanie pełnego okienka : wkłuć w każdy słupek leżącego poniżej pełnego okienka lub w słupek i o. łańcuszka leżącego poniżej pustego okienka 1 słupek i przerobić wszystkie te słupki razem. 














Skośne zamykanie na początku rzędu : przerobić tylko oczka zwrotne 
























Skośne zamykanie pełnego okienka na początku rzędu : 















Dodawanie pełnego okienka na końcu rzędu : po przerobieniu ostatniego słupka nawinąć 3 narzuty na szydełko, wkłuć szydełko w dolne miejsce wkłucia słupka, wyciągnąć pętelkę, potem przerobić 2 pętelki, aż na szydełku zostanie jedna pętelka. Powtórzyć jeszcze raz dla ściegu siatkowego I i 2 razy dla ściegu siatkowego II. Można tak dodawać dowolną liczbę pełnych okienek. Aby dodać okienko na początku rzędu : wykonać najpierw łańcuszek o odpowiedniej liczbie oczek i 3 oczka zwrotne i przerobić na nim odpowiednie pełne lub puste okienka. 
Poniżej filmik, może on choć trochę ułatwi jak dodać pełne okienko na końcu rzędu :





Dodawanie pustego okienka na końcu rzędu : po ostatnim słupku przerobić oczka łańcuszka, następnie nawinąć 3 narzuty na szydełko i wkłuć szydełko 3 razy w dowolne miejsce wkłucia słupka po jednej pętelce. Pętelki wyciągnąć mocno jak na rysunku :















Następnie przerabiać po 2 pętelki, aż na szydełku pozostanie jedna pętelka. W taki sposób powstaje puste okienko na końcu rzędu :
W prezentowanych na moim blogu serwetach stosuje wzór siatkowy nr 2 trochę zmodyfikowany : zamiast słupków pojedynczych robię słupki podwójnie nawijane, kratki są wtedy takie bardziej kwadratowe a nie prostokątne, i obrusy są, wg mnie, ładniejsze. Stosowane przeze mnie oznaczenia :

Słupki podwójnie nawijane i oczka łańcuszka :


Poniżej prezentuje przykład wzoru nr 1 i wzoru nr 2 zmodyfikowanego (ten sam motyw - różna wielkość) :


13 komentarzy:

  1. a byłby filmik jak pani robi ?: )

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. na razie nie przewiduję robienia filmików, ale myślę o tym, jak coś wyprodukuję to na pewno umieszczę na blogu

      Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajny blog, musze tu częściej zaglądać:))

    OdpowiedzUsuń
  4. To fakt ja też do dziś nie wiem jak dodać pełną kratkę na końcu

    OdpowiedzUsuń
  5. Skorzystałam z opisów. Do tej pory robiłam tylko serwetki okrągłe. Teraz będę robić zazdrostkę dla córki.
    Dziękuję bardzo.



    OdpowiedzUsuń
  6. A ja mam pytanie: jakiej grubości nici/kordonka i jakiego rozmiaru szydełka najlepiej używać? Bo próbuję z kordonkiem Ariadna Muza 10 i jakieś mi to masywne wychodzi :(

    OdpowiedzUsuń
  7. Najlepiej pytać w pasmanterii, bo tam sprzedawczynie się znają. Osobiście polecam nici nr 20 lub 30 obojętnie jakiej firmy. Ja często używam BABYLO DMC. Pozdrawiam,

    OdpowiedzUsuń
  8. Dla mnie na początku to była czarna magia, teraz mam już trochę wprawy.

    OdpowiedzUsuń
  9. To tak jak dla mnie, ale początki to we wszystkim są trudne. Grunt to się nie poddawać przy pierwszych niepowodzeniach. Jak to mówią trening czyni mistrza. Jak już się zdobędzie takie umiejętności, to przepiękne rzeczy można robić. Też teraz jest super wybór jeśli chodzi o włóczki czy kordonki. Są sklepy z bardzo dobrym zaopatrzeniem.

    OdpowiedzUsuń
  10. 52 year-old Community Outreach Specialist Giles Govan, hailing from Brentwood Bay enjoys watching movies like Mysterious Island and Kabaddi. Took a trip to Three Parallel Rivers of Yunnan Protected Areas and drives a Charger. przydatne strony

    OdpowiedzUsuń
  11. Super.Bardzo dokładnie Pani tłumaczy.

    OdpowiedzUsuń
  12. Jestem leworęczna i mam trudności z dodawaniem oczek na początku i na koniec ☹️

    OdpowiedzUsuń