Google+

sobota, 28 września 2013

Śnieżnobiałe choinkiDzisiejszy sweter jest w zimowym kolorze - śnieżnej bieli. Zrobiłam go włóczką Kotek, 100% akryl, druty nr 3,5 mm, zużyłam 4 motki. Wielkość : szerokość = 52 cm, długość = 54 cm (można zrobić dłuższy), długość rękawów = 44 cm. Pasuje on na osobę o rozmiarze 36/38 i 160 cm wzrostu. 

Zastosowałam dwa wzory :

1. Ściągacz pojedynczy
1rz.: * 1 oczko prawe, 1 oczko lewe *
3rz.: * 1 oczko prawe, 1 oczko lewe *
rzędy 1-4 powtarzać, rzędy parzyste - robić tak jak oczka schodzą z drutu

2. Ażurowe choinki 
wykonać wg schematu, wielkość wzoru 17 oczek i 14 rzędów, rzędy parzyste przerabiać tak jak oczka schodzą z drutu, narzuty przerobić na lewo

- oczko brzegowe
- oczko prawe
- oczko lewe
- narzut- 2 oczka razem na prawo przeciągane - zdjąć 1 oczko na drut, 1 oczko przerobić na prawo i przeciągnąć przez nie oczko z drutu- 2 oczka razem skrzyżowane - drugie oczko przełożyć na prawy drut, pierwsze oczko przełożyć na lewy drut za drugim oczkiem, drugie oczko z powrotem przełożyć na lewy drut i razem przerobić te dwa oczka na prawo
- 3 oczka skrzyżowane i przeciągane razem na prawo - pierwsze oczko zdjąć na prawy drut bez przerobienia, skrzyżować kolejne dwa oczka jak w poprzednim opisie, potem pierwsze oczko z drutu prawego przez nie przeciągnąć

Poniżej krótki filmik :


Próbka : 36 oczek = 18 cm, 28 rzędów = 9,5cm

WYKONANIE :
Tył : Na druty nr 3 nabrać 104 o. i przerobić 12 rzędów ściegiem ściągaczowym pojedynczym, dalej drutami nr 3,5 wzorem ażurowym następująco : 1 o.b., 6 x wzór ażurowe choinki, 1 o.b. Na wysokości 48 cm od ściągacza (142 rzędy wzorem ażurowym) zamykamy środkowe 30 oczek na wykrój szyi i robimy dwie części oddzielnie. W co drugim rzędzie zamykamy jeszcze 3 oczka i 2 oczka. Potem zamykamy pozostałe 32 oczka. Drugą część robimy tak samo. 

Przód : Na druty nr 3 nabieramy 53 oczka i robimy 12 rzędów ściągaczem pojedynczym. Dalej drutami nr 3,5 robimy ażurem : 1 o.b., 3 x wzór ażurowy, 1 o.b. Na wysokości 43 cm od ściągacza (118 rzędów wzorem ażurowym), zamykamy oczka na wykrój szyi : 3 oczka, dalej w co drugim rzędzie zamykamy jeszcze 2 x 3 oczka, 3 x 2 oczka, 6 x 1 oczko. Robimy jeszcze prosto 6 rzędów i zamykamy pozostałe 32 oczka. Drugi przód robimy tak samo.

Rękawy : Na druty nr 3 nabieramy 44 oczka, robimy 12 rzędów ściągaczem pojedynczym, dalej drutami nr 3,5 wzorem ażurowym : 1 o.b., 4 oczka prawe, 2 x wzór ażurowy, 4 oczka prawe, 1 o.b. Na rozszerzenie rękawa dodajemy z każdej strony 26 oczek co 4 rzędy (razem 96 oczek). Na wysokości 44 cm (120 rzędów) zamykamy wszystkie oczka. W czasie dodawania oczek trzeba wrabiać wzór ażurowy pozostawiając zawsze 1 oczko brzegowe. 

Wykończenie : Na brzegach przodów nabrać oczka i wykonać 8 rzędów ściągaczem pojedynczym, w prawym przodzie wykonać dziurki na guziki (robimy dwa oczka razem i narzut). Części zszyć ze sobą. Na podkroju szyi nabrać oczka i zrobić 8 rzędów ściągaczem pojedynczym, robiąc jeszcze jedną dziurkę z prawej strony. Przyszyć guziki, wykończyć wszystkie wystające nitki i sweter gotowy. 4 komentarze:

  1. Bardzo ładny :) Podobają ,o się strasznie białe robótki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Śliczny wyszedł ten sweterek i fajny wzorek :).

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo chętnie będe tutaj wracała,bo podobają mi sie pani robótki, pozdrawiam serdecznie z Niemiec.Leokadia

    OdpowiedzUsuń