Google+

niedziela, 2 lutego 2014

Kolorowe pętelki

Dzisiejszy sweter wykonałam z kolorowej włóczki Bravo Color , 100% akryl, 133 m w motku 50 g. Kołnierz, dół rękawów i dół swetra zrobiłam na szydełku nr 3, a resztę na drutach nr 3,5. Wielkość swetra jaka mi wyszła: szerokość ramienia: 40 cm, szerokość pod pachami: 48 cm, szerokość w pasie: 44 cm, szerokość na dole: 50 cm, długość swetra: 62 cm, długość rękawa od pachy: 36 cm, długość rękawa od ramienia: 55 cm. Zużyłam 9 motków po 50 g. Sweter pasuje na osobę noszącą rozmiar 36-38 przy 160 cm wzrostu, jest on dopasowany do figury. 
Włóczka jest różnokolorowa, stąd powstały kolorowe wzorki. 

Zastosowałam następujące wzory :
1. Gładki prawy : 
1rz.: oczka prawe
2rz.: oczka lewe
rzędy 1-2 powtarzać

2. Ścieg francuski :  wszystkie rzędy robimy same oczka prawe

3. Pętelki na szydełku :  zaczynamy od zrobienia oczek łańcuszka, 
1rz.: na zrobionych oczkach łańcuszka robimy słupki pojedyncze
2rz.: 1 oczko łańcuszka, łapiemy lewym kciukiem nitkę idącą z motka i wyciągamy pętelkę, potem robimy 1 półsłupek, i tak powtarzamy do końca rzędu (mamy mieć tyle pętelek ile półsłupków)
3rz.: 1 oczko łańcuszka i potem robimy same półsłupki
rzędy 2-3 powtarzać



Próbka ściegów :
- 30 słupków = 17 cm, 3 razy rzędy pętelek = 3,5 cm
- 30 oczek ściegiem gładkim prawym = 16,8 cm, 28 rzędów = 10 cm

WYKONANIE : 
TYŁ : robimy 87 oczek łańcuszka szydełkiem nr 3 mm + 3 oczka zwrotne (te oczka zwrotne utworzą nam 1 słupek), dalej wg wzoru, aż uzyskamy na wysokość 7 rzędów pętelek, przy czym po zrobieniu siódmego rzędu z pętelkami dalej nie robimy kolejnego rzędu półsłupków, tylko nabieramy 88 oczek na lewo drutami nr 3,5. Dalej robimy 8 rzędów ściegiem gładkim prawym. Potem robimy wycięcie w pasie : zamykamy 4 oczka z każdej strony (zostanie nam na drucie 80 oczek). Robimy dalej 28 rzędów i dodajemy 4 oczka z każdej strony (mamy z powrotem 88 oczek). Dalej robimy 14 rzędów i zamykamy oczka na wykrój pachy : 8 oczek z każdej strony (zostanie nam na drucie 72 oczka). Po zrobieniu kolejnych 34 rzędów zamykamy środkowe 22 oczka na wykrój szyi. Dalej obie części robimy oddzielnie, odejmując z jednej strony, w co drugim rzędzie: 3 oczka, potem 2 oczka. Pozostałe 20 oczek ramienia zamykamy. Drugą część robimy tak samo.Możemy posłużyć się schematem obok : 1 kratka to 1 oczko i 2 rzędy. 
Trochę wyjaśnienia do tego schematu : narysowane jest samo wcięcie w pasie i wycięcie rękawa. Rysując taki schemat dla siebie, musimy najpierw się zmierzyć : długość od ramienia do talii (a właściwie do ostatniego żebra), długość talii (czyli odległość między ostatnim żebrem a kością biodrową), długość całego swetra, szerokość ramion - potrzebne do wycięcia pachy, szerokość talii (obwód podzielony na dwa) - do zrobienia wycięcia w talii. 
Przyjmujemy, że długość całego swetra to 62 cm. Na plisę wykorzystamy 10 cm, czyli zostaje nam 52 cm. Długość od ramienia do ostatniego żebra to 36 cm, długość talii to 6,5 cm, zostaje nam 9,5 cm na dół swetra. Następnie przeliczamy rzędy zgodnie z wykonaną próbką ściegu gładkiego prawego :
- 52 cm to 145,6 rzędów - zaokrąglamy do 146 rzędów
- 9,5 cm (dół swetra) to 26 rzędów (po zaokrągleniu)
- 6,5 cm to 18 rzędów
- 36 cm to 100 rzędów - tę długość podzielimy jeszcze na części : długość od ramienia do miejsca pod piersią (tam gdzie mierzymy obwód pod piersią) = 26 cm i reszta to 10 cm. Te 26 cm to szerokość rękawa, którą możemy tak zostawić, ale ja zrobiłam węższy rękaw, na 20 cm i zostało mi się jeszcze 6 cm
teraz tak : 26 cm to 72 rzędy (20 cm - 56 rzędów, 6 cm to 16 rzędów), a 10 cm to 28 rzędów (suma = 100 rzędów)
W całym swetrze wychodzi mi w sumie 144 rzędy, dlatego dodamy 2 rzędy na samym dole swetra. 
Szerokość ramienia = 41 cm to daje 73 oczka, wszystkich oczek mamy 88 (tyle ile plisa na szydełku), różnica to 15 oczek, dzielimy to przez dwa = 7,5 oczka, zaokrąglamy do 8 oczek - i tyle mamy odjąć z każdej strony na wykrój pachy.
Szerokość talii to 45 cm (nie róbmy zbyt wąskiej tali, mierzmy ją tak na luzie) = to daje 80 oczek, wszystkich mamy 88 - czyli mamy odjąć po 4 oczka z każdej strony.

Na kartce w kratkę liczymy rzędy : zaczynamy 2 rzędy (które ja wliczyłam w plisę, stąd oznaczenie PLISA na moim schemacie), dalej 26 rzędów (9,5 cm), 18 rzędów (6,5 cm talii), 28 rzędów (10 cm z 36 cm), 16 rzędów (6 cm) i dalej 56 rzędów (20 cm, ja doliczyłam do 20 rzędów, bo zabrakło mi kartki, ale to wystarczy do wyrysowania wycięcia pachy). Oznaczamy sobie liniami przerywanymi miejsce talii (te 18 rzędów) na głębokość 4 kratek, czyli 4 oczek. Od tych miejsc mamy pociągnąć proste linie - tak jak na schemacie, i rysujemy przy nich "schodki", czyli miejsca gdzie będziemy odejmować i dodawać oczka. Tak samo na wykroju pachy - oznaczamy 8 oczek i rysujemy łuk, na którym później rysujemy "schodki". 
UWAGA : robótkę robimy od strony prawej do lewej, i oczka dodajemy i odejmujemy tylko na początku robótki, tzn. mamy odjąć pierwsze oczko - odejmujemy je na początku robótki w pierwszym rzędzie, robimy ten rząd do końca, jak zaczniemy robić drugi rząd to na początku odejmiemy jedno oczko. Wtedy po zrobieniu dwóch rzędów mamy odjęte 2 oczka - 1 oczko po każdej ze stron. Tak samo dodajemy oczka.

PRZÓD : 
- prawy : to połowa tyłu + ok 3 cm na plisę zapięcia (szerokość swetra to 50 cm czyli wychodzi 88 oczek wzorem w pętelki - połowa to 44 oczka, 3 cm to 6 oczek ). Robimy 49 oczek łańcuszka + 3 oczka zwrotne szydełkiem nr 3, dalej robimy wzorem w pętelki, ale po zrobieniu 7 rzędu z pętelkami nie robimy dalej rzędu półsłupków, tylko nabieramy 50 oczek na lewo drutami nr 3,5. Dalej robimy tak jak tył, ale od razu wrabiamy plisę zapięcia : robimy 6 oczek ściegiem francuskim i resztę 44 oczka ściegiem gładkim prawym. Wycięcie talii i pachy robimy tylko z jednej strony, a w plisie robimy 6 dziurek na guziki. Na schemacie rzędy, w których wykonane są dziurki oznaczono D1, D2, D3, D4, D5. Dziurki robimy po wykonaniu jednakowej ilości rzędów, u mnie wychodzi, że co 22 rzędy, więc szóstą dziurkę robimy po wykonaniu 22 rzędów od miejsca zrobienia dziurki piątej. Możemy zrobić mniej lub więcej dziurek, ważne aby odległość między nimi była taka sama. Po zrobieniu 16 rzędów przy wycięciu pachy, robimy jeszcze 24 rzędy gładko prawo i zaczniemy zamykać oczka na podkrój szyi. Oczka zamykamy od strony plisy zapięcia, najpierw zamykamy 12 oczek, potem, w co drugim rzędzie : 3 oczka, 2 oczka, 5 razy 1 oczko. Pozostałe 20 oczek zamykamy.

- lewy : robimy tak jak prawy przód, ale, po zrobieniu części plisy na szydełku, najpierw robimy 44 oczka gładko prawo a potem 6 oczek ściegiem francuskim, i nie robimy dziurek na guziki. 

Przy robieniu wycięcia szyi też możemy rozrysować sobie na kartce pomocnicze schematy. Wycięcie tyłu zwykle robi się mniejsze, u mnie jest na 2 cm czyli 6 rzędów, a wycięcie z przodu ma 6 cm czyli 16 rzędów. 
Możemy sobie rysować takie pomocnicze schematy, ułatwia to pracę przy swetrze. 






RĘKAWY :
Zanim zaczniemy robić rękaw też musimy się dokładnie zmierzyć: długość ręki od ramienia do nadgarstka (np. 54 cm), obwód nadgarstka + 3-5 cm abyśmy mogli lekko przecisnąć naszą dłoń (np. 22 cm), obwód rękawa - to już kwestia indywidualna, ja zrobiłam na 35 cm, długość główki rękawa: odniesieniem będzie wielkość rękawa jaką przyjęliśmy robiąc tył i przody swetra, tam było 20 cm, główkę rękawa robi się o 2-3 cm krótszą - ja przyjęłam 17 cm. Czyli pozostała długość naszego rękawa to 37 cm (54 cm-17 cm). Przeliczamy oczka : 22 cm daje nam 38 oczek wzorem w pętelki (przy nadgarstku będziemy mieli plisę), 35 cm = 62 oczka wzorem gładkim prawym. 17 cm główki rękawa to 48 rzędów, na plisę potrzeba nam 6 cm, a więc 37 cm - 6 cm = 31 cm na długość reszty rękawa, te 31 cm to 86 rzędów. Na rozszerzenie rękawa musimy dodać 24 oczka, czyli po 12 oczek z każdej strony ( 62 oczka całej szerokości rękawa - 38 oczek plisy na początku rękawa). Te 12 oczek musimy dodać w 86 rzędach, czyli 86 rzędów/12 oczek = 7,17 : przyjmujemy, że będziemy dodawać oczka co 6 i co 8 rzędów. Możemy sobie rozrysować schemat dodawania oczek, jak na rysunku obok. Zaczynamy robić rękaw : robimy 37 oczek łańcuszka + 3 oczka zwrotne szydełkiem nr 3 mm, dalej wzorem w pętelki aż uzyskamy 6 rzędów pętelek, potem nabieramy 38 oczek na lewo na drut nr 3,5 mm i robimy 2 rzędy ściegiem gładkim prawym - powstaje nam 6 cm plisy. Robimy resztę rękawa dodając oczka z każdej strony tak jak na schemacie. Po zrobieniu 86 rzędów zaczynamy zamykać oczka na główkę rękawa.

Najlepiej rozrysować ją na kartce w kratkę - 48 rzędów na wysokość i 31 oczek na szerokość (połowę główki, nie potrzeba rysować całej). Wykrój pachy rysujemy tak samo jak w schemacie wykonania tyłu i przodów. Po odjęciu 8 oczek z każdej strony zostaje nam 46 oczek (połowa to 23 czka, i tyle powinniśmy mieć na naszym schemacie). Te 23 oczka dzielimy na połowę - 11,5 - to przyjmujemy, że jedna część będzie miała 11 oczek a druga 12. (na moim schemacie - to linie przerywane). Rysujemy łuk a na nim "schodki" - czyli to w jaki sposób będziemy zamykać oczka na główkę rękawa. Nie rysujmy zbyt wygiętego łuku bo będziemy mieli za dużo oczek i przy wszywaniu rękawy wyjdą nam "bufiaste". Oczka zamykamy z każdej strony wg schematu, pozostanie nam jeszcze 12 oczek, które zamykamy. Drugi rękaw robimy tak samo. 

WYKOŃCZENIE : zszywamy części ze sobą, na wykroju szyi nabieramy na drut okrągły oczka - mi wyszło 97 oczek - i z tylu oczek zrobimy kołnierz. Zostawiamy drut z nabranymi oczkami i robimy kołnierz : szydełkiem nr 3 robimy 97 oczek łańcuszka, dalej robimy wzorem w pętelki. Nasz kołnierz na długość będzie miła 97 oczek a na szerokość - tyle ile chcemy, lub na ile starczy nam włóczki, bo ten wzór dużo jej "zjada". Ja zrobiłam 7 rzędów pętelek (bez robienia ostatniego rzędu półsłupków). Kołnierz przyszywamy szydełkiem : jedno oczko na drucie zszywamy z jednym oczkiem kołnierza. Na koniec przyszywamy guziki i wykańczamy wszystkie nitki. Sweter gotowy.



Nie zrażajmy się gdy zrobiony sweter ma 2-3 cm mniejszą szerokość. Mi też wyszedł trochę węższy - szerokość pod pachami wyszła mi 48 cm a miało być 50 cm, plisa zapięcia też wyszła mi 2,6 cm a nie 3 cm. Sweter podczas noszenia rozciągnie się o 2-3 cm, ważne aby rękawy nie wyszły za krótkie.

Poniżej filmik jak się robi pętelki :

5 komentarzy:

  1. piękna praca...i fajne kolorki wełny..do tego jeszcze filmik pouczający...super
    pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  2. Też mi sie podoba ten sweter i do tego jeszcze filmik-super!

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzień Dobry, czy podobne swetry wykonuje Pani na zamówienie? Będę wdzięczna za odpowiedź:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wykonuję swetrów ani innych rzeczy na zamówienie :( , jest to tylko moje hobby, z którym chętnie dziele się z innymi

      Usuń