Google+

czwartek, 31 lipca 2014

Szydełkowy sweter

Dziś prezentuję kolorowy sweter zrobiony na szydełku nr 2,5 mm. Użyłam włóczki bawełnianej "Katka", 1 motek = 250 m, 75 g (to jest czeska włóczka, z moich starych zasobów), w kolorach : czerwonym - 1 motek, żółtym - 1 motek, zielonym - 1 motek, fioletowym - 1 motek, białym - 2 motki. Wielkość swetra jaka mi wyszła: szerokość = 52 cm, długość = 68 cm, długość rękawów = 50 cm, szerokość rękawa = 20 cm. Sweter pasuje na osobę noszącą rozmiar 38 i wzroście 160 - 164 cm, ale jak ktoś ma trochę większy rozmiar to też będzie pasował, będzie taki bardziej przy ciele (ja lubię takie luźne swetry). 

Wzór podstawowy : elementy szydełkowe wg schematu :
Reszta swetra to łuki z pięciu oczek łańcuszka i półsłupka.
Wielkość motywu : 13,5x13,5 cm, po zblokowaniu motywu (można go po prostu uprasować).
Teraz musimy sobie wyliczyć ile tych motywów mamy zrobić. Ja przyjęłam wielkość swetra : 50 cm szerokość, 65 cm długość, rękawy : 48 cm długość. Wyszło mi, że potrzebuję 18 elementów, resztę miały uzupełnić łuki z oczek łańcuszka. Przyjęłam tak trochę w ciemno ilość rzędów, dlatego sweter po upraniu wyszedł mi trochę większy, ale nie na tyle duży abym nie mogła go nosić. 
Czyli zaczynamy od zrobienia elementów, ja przyjęłam (trochę z konieczności, bo nie miałam wystarczającej ilości włóczki), że potrzebuję zrobić 10 elementów czerwonych i 8 elementów żółtych. 





Dalej robimy 3 rzędy łuków wokół elementu żółtego kolorem zielonym, potem 3 rzędy łuków wokół elementu czerwonego, z jednej strony zostawiamy 2 rzędy w tym miejscu będziemy łączyć elementy.
















Przy łączeniu elementów robimy 2 oczka łańcuszka, łapiemy łuk na drugim elemencie i robimy półsłupek, 2 oczka łańcuszka i łapiemy łuk na pierwszym elemencie i robimy półsłupek.









Mamy połączone dwa elementy:
Potem doczepiamy jeszcze jeden element w kolorze czerwonym:
Następnie robimy 3 rzędy łuków kolorem fioletowym wokoło :
Tak samo robimy drugą część, wzdłuż jednego boku robimy 2 rzędy łuków :
I łączymy dwie części tak jak poprzednio :
Dalej robimy 4 rzędy łuków kolorem białym wokoło. W następnych dwóch rzędach będziemy robić wycięcie na szyję, dlatego nie robimy ich już na około:
Tak będzie wyglądał nasz tył, zrobiłam go tylko do zdjęcia, potem sprułam ostatni rząd łuków (został tylko na ramieniu), ponieważ będziemy nim łączyć rękawy:
Przody robimy tak jak połówki tyłu, robiąc łuki kolorem fioletowym będziemy wyrabiać dekolt, dlatego nie robimy już na okrągło:
Tak wygląda wyrobiony dekolt, kolorem białym jest tylko 5 rzędów łuków, ponieważ szóstym rzędem będziemy łączyć części, kolorem białym nie robimy łuków po stronie gdzie będzie skos na dekolt:
Dalej robimy rękaw : łączymy dwa elementy koloru żółtego i jeden koloru czerwonego (tak pośrodku):
Następnie robimy rzędy łuków kolorem fioletowym wokół czerwonego elementu, ja zrobiłam 4 bo tyle mi było potrzebne do uzyskania odpowiedniej długości rękawa: tu jest początek:
Po zrobieniu łuków wokół elementu, będziemy zawracać tak jak na zdjęciach poniżej :
Tak wygląda rękaw po zrobieniu 4 rzędów łuków kolorem fioletowym, dalej będziemy robić łuki, ale od dołu rękawa będziemy go od razu zszywać:
A tak wygląda cały rękaw (możecie go zrobić prosto, będzie łatwiej):
Teraz będziemy go łączyć z tyłem kolorem białym robiąc ostatni, szósty rząd łuków tyłu (ten 6 rząd łuków robimy do końca tego brzegu, na dole tyłu i tak zostawiamy):
Dalej będziemy łączyć przód z plecami i rękawem, dorabiając szósty rząd łuków kolorem białym, którego nie zrobiliśmy wykonując przód:
Na zdjęciu poniżej część przodu łączona jest z rękawem :
Tu mamy już połączony przód, tył i rękaw, w przodzie robiąc ostatni rząd łuków od razu zszywamy go z plecami:
Drugi rękaw robimy i przyszywamy go tak samo .
Jak już mamy zszyty cały sweter to bierzemy się za plisy, w rękawach robimy na każdym łuku po 4 rzędy słupków podwójnie nawijanych, w miejscach, gdzie nie było całego łuku z pięciu oczek (tam gdzie zszywałam rękaw) robimy 2 słupki:
Tak samo robimy na dole swetra, po bokach przodu i przy dekolcie, robimy 1 rząd słupków podwójnych wokoło. Następnie robimy jeszcze 2 rzędy słupków podwójnych ale tylko przy brzegach przodów i dekoltu. 
Na koniec wykańczamy wszystkie nitki, przyszywamy guziki - 6 sztuk, i sweter gotowy :

Części swetra możecie zrobić w całości (tył, przody, rękawy) i potem je zszyć, będzie łatwiej. 

4 komentarze:

  1. Bardzo dziękuję za dokładny kurs robienia bluzeczki - przede wszystkim dekolt wyszedł bardzo równiutko:)) Bluzeczka bardzo mi się podoba:) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Zawsze podoba mi sie wszystko co robione na szydełku. Ja się już od roku do zrobienia swetra zbieram albo nawet 2 lat.

    OdpowiedzUsuń
  3. wspaniała fotorelacja, sweterek świetny. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. Piękny kolorowy sweter i fajny kursik :).

    OdpowiedzUsuń