Google+

niedziela, 21 grudnia 2014

Kamizelka na szydełku

Dziś prezentuję wykonaną przeze mnie kamizelkę na szydełku nr 3 mm z resztek włóczki Kocurek. Trochę pracy zajęła mi ta kamizelka, było trochę prucia i robienia od nowa, ale zdążyłam przed Świętami. Wielkość kamizelki jaka mi wyszła : szerokość : 44 cm, długość : 56 cm. Wzór kamizelki to tzw. koronka brugijska, czyli słupki i uszy zrobione z oczek łańcuszka poukładane w różne wzory. Poniżej schematy :
Wzór podstawowy to 4 słupki i uszy z 7 oczek łańcuszka


Na tym schemacie jest narysowany główny element, który trzeba powtórzyć 6 razy i złączyć z początkiem - powstanie ten środkowy element kamizelki. Reszta kamizelki to też te podstawowe elementy. Chociaż nie jest to trudny element, to jednak polecam tę kamizelkę dla osób, które mają już jakieś doświadczenie w szydełkowaniu, ponieważ kamizelka nie jest zszywana, tylko łączona od razu za pomocą tych elementów.


Poniżej filmik, może trochę ułatwi pracę :A tak wygląda sam element :
Środek wypełniamy wg schematu obok.


A tak wygląda cały element :
Robimy jeszcze jeden taki element. Potem na pierwszym elemencie robimy na około tak jak na zdjęciach :
Otrzymałam przód o szerokości 44 cm - mi to wystarczyło, ale jak ktoś potrzebuje szerszą kamizelkę to proponuję dorobić z boków jeden prosty pasek (na około). Na drugim elemencie robimy tak samo tylko od razu łączymy je z pierwszym :
W górnej części nie będziemy łączyć aby została dziura na rękę, z dołu zrobimy trochę szerzej - na obwód bioder : najpierw robiąc między pasami 1 słupek na złączeniu poprzednich uszu,, potem 2 słupki na 1 oczku łańcuszka powrotnego, 3 słupki na 2 oczkach,4 słupki na 3 oczkach,5 słupków na 4 oczkach i na końcu 6 słupków na 5 oczkach:
Dalej robimy jak w poprzedniej części, tylko z drugiej strony będziemy łączyć ze sobą od razu bok (nie łączymy uszu w dolnej części - tam gdzie poprzednio poszerzaliśmy za pomocą słupków, zrobimy je potem doczepiając nitkę w tej części gdzie będziemy robić 1 słupek). Została nam do zrobienia jeszcze góra : tak jak na zdjęciach. Górę też robimy na około, tzn. później połączymy od razu z górą tyłu:
W ten sposób będziemy mieli połączone boki i ramiona kamizelki. Zostanie nam jeszcze tylko zrobić zwykły pasek na około przy szyi i przy dziurach na ręce. Paski te z jednej strony będą bez uszu. Na koniec trzeba wykończyć wszystkie wystające nitki i kamizelka gotowa.


6 komentarzy:

 1. Bardzo ładna kamizelka i ciekawy wzór :)).

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniała kamizelka :-) Cudny kolor i piękny wzór.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniała, nie wiem, czy bym sobie poradziła :) WOW :D

  OdpowiedzUsuń
 4. dziewczyno ale jesteś zdolniacha...nie dość że robisz wzorem brugijskim to jeszcze świetnie tłumaczysz... ja z twojej lekcji skorzystam i zacznę dziergać właśnie tym wzorem zaglądając na twoją stronę

  OdpowiedzUsuń